08 May 2018 - “AzerTelecom” informasiya texnologiyaları sahəsində maarifləndirmə layihələrini dəstəkləyir
photoAzərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsinə bağlayan magistral (backbone) internet provayder şirkəti “AzerTelecom” MMC-nin baş sponsorluğu və STEP Kompüter Akademiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilmiş “Golden Byte” beynəlxalq informasiya texnologiyaları müsabiqəsi başa çatıb.
“Golden Byte” beynəlxalq İT müsabiqəsinin ölkəmizdə keçirilməsinə fevral ayından start verilib və bu günə qədər iki regional yarımfinal mərhələsi baş tutub. Ölkəmizi Ukraynada, Kiyev şəhərində keçiriləcək beynəlxalq final mərhələsində təmsil edəcək qaliblərin müəyyən olunması məqsədilə yekun regional final mərhələsi isə 4 may tarixində keçirilib.
Ümumilikdə regional finalın iştirakçıları 7 nominasiya üzrə öz layihələrini təqdim ediblər və bu layihələr “AzerTelecom” şirkətinin Kommersiya məsələləri üzrə direktoru Samir Nuriyevin də tərkibində təmsil olunduğu peşəkar münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib. Hər nominasiya üzrə qaliblərə və eləcə də iştirakçılara təşkilatçılar tərəfindən müvafiq sertifikatlar, müsabiqəyə dəstək verən tərəfdaşlar tərəfindən isə hədiyyələr təqdim olunub.
Tədbirdə çıxış edən “AzerTelecom” MMC-nin Satış və Partnyorların İdarə olunması üzrə direktoru Ləman Abasbəyli bildirib ki, STEP Kompüter Akademiyası tərəfindən təşkil olunan bu beynəlxalq müsabiqə innovativ ideyaların reallaşdırılması, ümumilikdə İKT sahəsində təhsilin irəli aparılması, gənclərimizin ölkəmizi xaricdə keçirilən nüfuzlu beynəlxalq müsabiqədə təmsil etmələri istiqamətində mühüm bir layihədir və “AzerTelecom” şirkəti bu müsabiqənin Azərbaycanda təşkilinə dəstək verməkdə, layihənin uğurlu şəkildə reallaşmasında maraqlıdır.
“Bu müsabiqəyə baş sponsor qismində şirkətimiz tərəfindən dəstəyin verilməsi STEP Kompüter Akademiyası ilə əməkdaşlığımız istiqamətində ilk layihəmizdir və “AzerTelecom” şirkəti olaraq bu təhsil müəssisəsi ilə birlikdə elmin, təhsilin inkişafına töhfə verə biləcək müxtəlif maarifçi xarakterli layihələrdə gələcəkdə də səmərəli şəkildə əməkdaşlıq etmək niyyətindəyik” - deyə Ləman Abasbəyli bildirib.
Qeyd edək ki, nominasiyalar üzrə layihələrin qiymətləndirilməsi və yekun mükafatlandırma mərasimində Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Bakcell AppLab İnkubasiya Mərkəzi və ölkənin İKT sektorunda fəaliyyət göstərən və müsabiqəyə dəstəkçi olan digər şirkətlərin və bir sıra media qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
STEP Kompüter Akademiyası barədə:
STEP Kompüter Akademiyası 1999-cu ildən fəaliyyət göstərir və kompüter təhsili üzrə ixtisaslaşmış beynəlxalq təhsil müəssisəsidir.  Akademiya Azərbaycan da daxil olmaqla dünyanın 16 ölkəsində fəaliyyət göstərir və ümumilikdə 30 min tələbə və 85 min məzuna sahibdir.
“AzerTelecom" MMC barədə:
“AzerTelecom” MMC Azərbaycanın dinamik şəkildə inkişaf edən telekommunikasiya operatorudur. Şirkət 2008-ci ildə təsis edilib və əsas səhmdarı Azərbaycanın ilk mobil operatoru “Bakcell” şirkətidir. “AzerTelecom” şirkəti internetin topdan satışı, ayrılmış kanal xidməti, mobil və stasionar telekommunikasiya şəbəkələrində informasiyanın daşınması, beynəlxalq tranzit, SİP telefoniya, FTTx (fiber optik xətt xidməti), Data mərkəz xidmətləri, VSAT xidmətləri, Korporativ şəbəkə, Backbone xidmətləri, GSM üzərindən ayrılmış xətt, VPN (virtual şəxsi şəbəkə), lokal VoİP, DDOS hücumundan müdafiə və digər xidmətlər təqdim edir.

08 May 2018 - “AzerTelecom” renders support to educational projects in the field of information technologies
photo"Golden Byte", international information technologies contest arranged thanks to the primary sponsorship of “AzerTelecom” LLC, a backbone Internet provider connecting Azerbaijan with the international Internet network, together with the organizational support of the STEP Computer Academy is over.
The start of the "Golden Byte" international information technologies contest was announced in February and up to date two semifinal stages have been organized. The final stage to determine the winners who will represent our country at the international final stage in the city of Kiev, in Ukraine was held on 04 May.
In general, the participants of the regional finals presented their projects in 7 nominations, and these projects were evaluated by a professional jury, which also included Samir Nuriyev, Chief Commercial Officer of “AzerTelecom”. Winners for each nomination and participants received certificates from the organizers and gifts from partners who supported this contest.
Laman Abasbayli, Director of Sales and Partner Management of “AzerTelecom” LLC, who spoke at the event noted that this international competition,  organized by STEP Computer Academy is great event  targeting the implementation of innovative ideas, conducting further development of general education in the field of Information and Communication Technologies, representation of our country by youth at the prestigious international competitions abroad and “AzerTelecom” is interested in supporting the organization of this contest in Azerbaijan and successful implementation of the project.
"Supporting this contest by our company as a general sponsor is our first project in the direction of cooperation with the STEP Computer Academy and our company “AzerTelecom” intends to cooperate effectively with this educational institution in the future in various educational projects that can contribute to development of science and education, " - Laman Abasbayli said.
A noteworthy detail is that the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, the Bakcell AppLab Incubation Center and other companies working in the field of Information and Communication Technologies of the country participated in the appraisal and awarding ceremony of projects as per each  nomination and provided their assistance to the competition.
About the STEP Computer Academy:
STEP Computer Academy began its activity in 1999 and currently it is an international educational institution specializing in the field of computer training. The Academy operates in 16 countries including Azerbaijan and has a total of 30,000 students and 85,000 graduates.
About “AzerTelecom”:
“AzerTelecom” LLC is a dynamically developing telecommunication operator of Azerbaijan. The company was established in 2008 and “Bakcell”, the first mobile operator of Azerbaijan is the main shareholder of “AzerTelecom”. “AzerTelecom” provides such services as wholesale Internet, leased line, mobile backhaul, international transit, SIP telephony, FTTx (Fiber-to-the-x), Data Center services, VSAT services, Corporate network, Backbone services, Leased line over GSM, VPN (Virtual Private Network), local VoIP, DDOS protection, etc.