25 Oktyabr 2019 - “Azerbaijan Digital HUB” proqramı “Eurasia Innovation Day” tədbirində təqdim olunub
Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsinə bağlayan “AzerTelecom” şirkətinin strategiya üzrə müşaviri Azər Bayramov Bakıda Heydər Əliyev Mərkəzində “InnoWeek - İnnovasiya həftəsi” çərçivəsində keçirilmiş 2-ci “Bakı Elektron Ticarət Forumu (BEF-2019)” və “Eurasia İnnovation Day” tədbirlərində moderator və məruzəçi qismində iştirak edib.
21-22 oktyabr tarixlərində 2-ci “Bakı Elektron Ticarət Forumu çərçivəsində baş tutmuş “Elektron ticarət infrastrukturunda yeni texnoloji trendlər: perspektivlər və təhdidlər” mövzusunda sessiya Azər Bayramovun moderatorluğu ilə keçirilib. Sessiyada kibertəhlükəsizlik, elektron imza, süni intellekt, robototexnika və blokçeyn kimi mövzular ətrafında faydalı müzakirələr aparılıb.
Həmçinin, 23 oktyabr tarixində “Eurasia İnnovation Day” çərçivəsində “İnnovasiya və Texnologiya” panel müzakirəsində “AzerTelecom” şirkətinin nümayəndəsi “Made in Azerbaijan: İnnovasiyalar və Texnologiyalar” mövzusunda məruzə edib. Azər Bayramov dünya xəritəsində Azərbaycanın innovativ və texnoloji mərkəz kimi tanınması istiqamətində işlərdən danışıb. Xüsusilə, “AzerTelecom” tərəfindən həyata keçirilən “Azərbaijan Digital HUB” proqramı haqqında iştirakçlara geniş məlumat verib. Bildirilib ki, proqram çərçivəsində iri infrastruktur quruculuğu layihələrinin icrası ilə ölkəmiz Qafqaz, MDB, Mərkəzi və Cənubi Asiya, Yaxın Şərq və ətraf regionlar üçün rəqəmsal mərkəzə çevriləcək və gələcəkdə bu regionların internet və kontentə olan ehtiyacının təmin edilməsində mühüm rol oynayacaq. Proqram innovasiyaların, rəqəmsal xidmətlərin “Made in Azerbaijan” brendi altında qonşu regionlara ixracına, ümumilikdə isə ölkəmizin İKT sektorunun inkişafına, rəqəmsal ekosistemin formalaşmasına öz töhfəsini verəcək.
Qeyd edək ki, “Eurasia İnnovation Day” tədbiri Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və “Huawei” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib. Ümumilikdə, “InnoWeek - İnnovasiya həftəsi” 18-24 oktyabr tarixlərində baş tutub. NRYTN-in Heydər Əliyev Mərkəzi ilə birgə keçirdiyi layihə çərçivəsində yüksək texnologiyalar, innovasiyalar sahəsində ən son yeniliklərin əks olunduğu konfrans, forum və sərgilər təşkil olunub.
“AzerTelecom” Azərbaycanın, ümumilikdə isə Cənubi Qafqaz regionunun ən iri telekommunikasiya operatorlarından biridir və ölkənin ilk mobil operatoru və ən sürətli mobil internet provayderi olan “Bakcell” şirkətinin törəmə müəssisəsidir. “AzerTelecom” 2008-ci ildə təsis edilib və telekommunikasiya sektorunda yerli və xarici şirkətlərə müxtəlif qabaqcıl xidmətlər təqdim edir. “AzerTelecom” hazırda Azərbaycanın sahib olduğu Enerji və Nəqliyyat Mərkəzi statuslarına əlavə olaraq ölkənin Regional Rəqəmsal Mərkəzə çevrilməsi üçün “Azerbaijan Digital HUB” proqramını icra edir. Proqramın reallaşması ölkənin Milli İT və Milli İnnovasiya strategiyası üçün mühüm təməl yaradır və rəqəmsallaşmanın sürətlənməsinə, rəqəmsal iqtisadiyyata çevik transformasiyaya, start-apların, İT arxitekturasının inkişafına mühüm töhfə verəcəkdir. Proqram ümumilikdə ölkənin İKT sisteminin ən qabaqcıl dünya standartları səviyyəsinə çatdırılması, ölkənin beynəlxalq reytinqlərdə daha öncül sıralara çıxmasına şərait yaradacaqdır.

25 Октябрь 2019 - Программа “Azerbaijan Digital HUB” была представлена на “Eurasia Innovation Day”
Программа “Azerbaijan Digital HUB”, реализуемая компанией “AzerTelecom”- магистральным интернет провайдером, соединяющим Азербайджан с международной интернет сетью была представлена во время мероприятия “Eurasia Innovation Day”, прошедшего в рамках Недели инноваций - “InnoWeek” в Центре Гейдара Алиева.
Так, в рамках “Eurasia İnnovation Day” во время панели “Инновация и Технология” состоявшей 23 октября, советник по стратегии в компании “AzerTelecom”, Азер Байрамов выступил с докладом на тему “Made in Azerbaijan: Инновации и Технологии”. Азер Байрамов рассказал о работе проводимой для признания Азербайджана, как инновационного и технологического центров в мире. В особенности, он предоставил обширную информацию о программе “Azərbaijan Digital HUB” проводимой компанией “AzerTelecom”. Было отмечено, что реализация крупных инфраструктурных проектов в рамках программы превратят страну в цифровой центр для стран СНГ, Кавказа, Центральной и Южной Азии, Ближнего Востока и близлежащих регионов и будет играть значимую роль в удовлетворении спроса этих регионов в интернет услугах и контенте. Программа внесет свой вклад в экспорт инноваций и цифровых услуг под брендом “Made in Azerbaijan” в соседние регионы и в целом послужит развитию сектора ИКТ, а также внесет свой вклад в создание цифровой экосистемы.
Стоит отметить, что представитель компании “AzerTelecom” также принял участие в качестве модератора на 2-ом Бакинском форуме по электронной коммерции (BEF – 2019), прошедшего в рамках “InnoWeek”. Сессия, состоявшая 21 октября в рамках форума на тему “Новые технологические тренды в электронной торговле: перспективы и риски” прошла под модераторством Азера Байрамова. Во время сессии были проведены дискуссии на такие темы как: кибербезопасность, электронная подпись, искусственный интеллект, робототехника и блокчейн.
Отметим, что мероприятие “Eurasia İnnovation Day” было проведено при совместной организации Министерства Транспорта, Связи и Высоких Технологий и компании “Huawei”. В целом, Неделя инноваций - “InnoWeek” состоялась с 18 по 24 октября. В рамках проекта, реализуемого МТСВТ совместно с Центром Гейдара Алиева, прошли конференции, форумы и выставки, отражающие последние новшества в сфере высоких технологий и инноваций.
"AzerTelecom" является дочерней компанией “Bakcell” - первого мобильного оператора и провайдера самого скоростного мобильного интернета Азербайджана. Компания была основана в 2008 году и предлагает широкий спектр современных услуг для местных и иностранных компаний в сфере телекоммуникаций. В настоящее время “AzerTelecom” реализует программу “Azerbaijan Digital Hub”, чтобы трансформировать Азербайджан в Региональный Цифровой Центр в дополнение к статусам Энергетического и Транспортного Центра, принадлежащего Азербайджану. Цель программы Digital Hub - превратить страну в цифровой центр для Кавказа, СНГ, Центральной и Южной Азии, Ближнего Востока и прилегающих регионов. Реализация программы создает прочную основу для национальной IT и национальной Инновационной стратегии страны и внесет важный вклад в ускорение цифровизации, гибкую трансформацию в цифровую экономику, развитие стартапов, ИТ-архитектуры. Программа в целом будет способствовать повышению ИКТ-системы страны до уровня передовых мировых стандартов, выходу страны на более передовые позиции в международных рейтингах.