22 Noyabr 2019 - AzerTelecom şirkətinin iştirakı ilə TransCaspian Fiber Optic layihəsi üzrə Qazaxıstanda işlərin başlanmasına dair tədbir keçirilib
19 noyabr tarixində Aktau şəhərində Azərbaycan və Qazaxıstan arasında Xəzər dənizinin dibi ilə Transxəzər Fiber Optik kabel xəttinin (TransCaspian Fiber Optic – TCFO) çəkilişi üzrə Qazaxıstan ərazisində işlərə başlanmasına dair təntənəli mərasim baş tutub.
TransCaspian Fiber Optic – Azərbaycan tərəfdən AzerTelecom, Qazaxıstan tərəfdən isə Transtelecom və KazTransCom telekommunikasiya operatorlarının Azərbaycan və Qazaxıstan arasında Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xəttinin çəkilməsi ilə bağlı iri miqyaslı layihəsidir.
AzerTelecom, Transtelecom və KazTransCom rabitə operatorları arasında 2018-ci ildə müvafiq üçtərəfli müqavilə imzalanıb. 19 mart 2019-cu il tarixində “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qazaxıstan Respublikası Hökuməti arasında Azərbaycan Respublikasının və Qazaxıstan Respublikasının rabitə operatorları tərəfindən Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xətlərinin birgə tikintisi, sahibliyi və istifadəsində müştərək fəaliyyətin təşkili haqqında” dövlətlərarası saziş imzalanıb və daha sonra hər iki ölkə rəhbərliyi tərəfindən təsdiq edilib.
Xəzər dənizinin dibi ilə çəkiləcək xəttin uzunluğu təqribən 380-400 km. təşkil edəcək. Magistral kabel xəttinin məlumat ötürmə gücü isə 4-6 terabit/s-dən az olmayacaq. TransCaspian Fiber Optic hər iki ölkə üçün strateji vacib layihə olacaq və Avropa ilə Asiya arasında tranzit ehtiyaclarını tamamilə ödəyəcək.
Azərbaycan Respublikasının Baş Naziri Əli Əsədov, Qazaxıstan Respublikasının Baş Naziri Askar Mamin, digər dövlət rəsmiləri, eləcə də sazişin tərəfləri olan operator-şirkətlərin rəhbərləri Qazaxıstan ərazisində işlərə başlanılmasına dair mərasimdə iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən AzerTelecom şirkətinin Baş Direktoru Fuad Allahverdiyev layihənin vacibliyini qeyd edib. “TransCaspian Fiber Optic (TCFO) Avropa ilə Asiya arasında Azərbaycan və Qazaxıstan vasitəsilə rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizi formalaşdıracaq. Magistral kabel Azərbaycan və Qazaxıstanı sualtı kabel xəttinə sahib ölkələr kimi qlobal internet xəritəsinə daxil edəcək və Xəzər hövzəsində yerləşən iki ölkə arasında rəqəmsal sahədə əməkdaşlığın inkişafı üçün imkanlar yaradacaq. Layihə iki ölkənin İKT sektorunun inkişafı üçün təməl olacaq, Azərbaycan və Qazaxıstanı Avropanın internet mərkəzləri ilə birbaşa əlaqələndirəcək və regionun digər dövlətlərinin internet xidməti ilə təmin edilməsinə imkan verəcək” - deyə Fuad Allahverdiyev qeyd edib.
AzerTelecom – Azərbaycanın telekommunikasiya operatorudur. Şirkət ölkənin ilk mobil operatoru və ən sürətli mobil internet provayderi olan “Bakcell” şirkətinin törəmə müəssisəsidir. AzerTelecom şaxələnmiş şəbəkə vasitəsilə Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsi ilə birləşdirir. Şirkət telekommunikasiya sektorunda yerli və xarici şirkətlərə müxtəlif qabaqcıl xidmətlər təqdim edir. Hazırda AzerTelecom şirkəti Azərbaycanın rəqəmsal mərkəzə çevrilməsi üçün Azerbaijan Digital Hub (ADH) proqramını icra edir. TransCaspian Fiber Optic kabel xəttinin tikintisi Azerbaijan Digital Hub proqramı çərçivəsində digər layihələrlə birlikdə Avropa ilə Asiya arasında Azərbaycandan keçəcək Rəqəmsal İpək Yolunun yaradılmasına xidmət edəcək.

22 November 2019 - AzerTelecom joins the ceremony of launching the construction of the TransCaspian Fiber Optic in Kazakhstan
The official ceremony dedicated to the launch of works in Kazakhstan territory on the construction of TransCaspian Fiber Optic (TCFO) cable line through the bottom of the Caspian Sea between Azerbaijan and Kazakhstan was held on November 19 in Aktau.
TransCaspian Fiber Optic is the large-scale project of laying fiber-optic cable along the bottom of the Caspian Sea to be implemented by AzerTelecom from the Azerbaijani side and telecommunication operators Transtelecom and KazTransCom from the Kazakhstan side.
Telecommunication operators AzerTelecom, Transtelecom, and KazTransCom signed the relevant trilateral agreement in 2018. The intergovernmental agreement “On the organization of activities by communication operators of Azerbaijan and Kazakhstan in relation to the joint construction of fiber optic transmission lines along the bottom of the Caspian Sea on Azerbaijan-Kazakhstan route, their ownership, and use” signed on 19 March 2019, and later approved by the heads of the states.
The cable will have a total length of 380-400 km, with the data transmission capacity of a minimum of 4-6 tb/s. TransCaspian Fiber Optic is a project of strategic importance for both countries and will meet the data transfer needs between Europe and Asia.
Prime Minister of Azerbaijan Republic Ali Asadov and Prime Minister of Republic of Kazakhstan Askar Mamin, other public officials, as well as the heads of participating in the project telecom operators, attended the ceremony of launching the construction of the TransCaspian Fiber Optic in Kazakhstan territory.
Fuad Allahverdiyev, AzerTelecom General Director, made a speech at the event underlining the importance of the project. “TransCaspian Fiber Optic will create a digital telecommunication corridor between Europe and Asia through Azerbaijan and Kazakhstan. The backbone cable will include Azerbaijan and Kazakhstan to the global internet map as owners of undersea cables and open new opportunities for the development of cooperation between two countries in the digital sphere. The project will also lay the foundation for the development of the ICT sector of two countries, connect Azerbaijan and Kazakhstan directly with the internet centers in Europe and allow for providing internet to other countries in the region”, Mr. Allahverdiyev stated.
AzerTelecom is the telecommunication operator of Azerbaijan and the subsidiary of Bakcell, the first mobile operator and the fastest mobile internet provider in Azerbaijan. AzerTelecom connects Azerbaijan to the global Internet network through the diversified network. The company provides a range of advanced telecom services to local and foreign companies. Currently, AzerTelecom carries out Azerbaijan Digital Hub (ADH) program to turn Azerbaijan into the digital hub. TransCaspian Fiber Optic, implemented along with other projects in the framework of the Azerbaijan Digital Hub program, envisages the creation of a digital telecommunication corridor (Digital Silk Road) between Europe and Asia.