05 Avqust 2019 - AzerTelecom I Xəzər İqtisadi Forumu çərçivəsində İnnovasiya Texnologiyaları sərgisində iştirak edəcək
Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsinə bağlayan magistral (backbone) internet provayder şirkəti AzerTelecom cari ilin 11-12 avqust tarixlərində Türkmənistanın Türkmənbaşı şəhərində keçiriləcək I Xəzər İqtisadi Forumu çərçivəsində Xəzər İnnovasiya Texnologiyaları sərgisində təmsil olunacaq.
Şirkətin forum çərçivəsində sərgidə iştirakı təqdim etdiyi müxtəlif telekommunikasiya xidmətlərinin Türkmənistanda sərginin yerli və beynəlxalq iştirakçılarına təqdim edilməsi, mövcud və potensial tərəfdaşlarla faydalı fikir və təcrübə mübadiləsinin aparılması, Xəzər regionu ölkələrinin və onların tərəfdaşlarının elmi-texniki potensialı ilə əyani şəkildə tanış olmaq və şirkətin beynəlxalq əlaqələrini daha da genişləndirmək baxımından geniş imkanlar açır.
Türkmənbaşı şəhərinin Avaza milli turistik zonasında keçiriləcək I Xəzər İqtisadi Forumunun proqramı üç hissədən ibarətdir: Beynəlxalq konfrans, Xəzər İnnovasiya Texnologiyaları sərgisi və müqavilə hüququ məsələləri – müqavilələrin, sazişlərin və başqa sənədlərin imzalanması. Xəzər İnnovasiya Texnologiyaları sərgisində Xəzəryanı dövlətlərin və iri İKT şirkətlərinin informasiya və kommunikasiya texnologiyaları, telekommunikasiya sahələrində təqdim etdiyi xidmətlər və məhsullar sərgilənəcək.
AzerTelecom şirkəti Azərbaycanın ilk mobil operatoru və ən sürətli mobil internet provayderi Bakcell şirkətinin törəmə müəssisəsidir və 2008-ci ildə təsis edilib. Şirkət telekommunikasiya sektorunda yerli və xarici şirkətlərə müxtləlif qabaqcıl xidmətlər təqdim edir. AzerTelecom hazırda Azərbaycanın sahib olduğu Enerji və Nəqliyyat Mərkəzi statuslarına əlavə olaraq ölkənin Regional Rəqəmsal Mərkəzə çevrilməsi üçün “Azerbaijan Digital Hub” proqramını icra edir. “Digital Hub” proqramının məqsədi ölkəni Qafqaz, MDB, Orta və Cənubi Asiya, Yaxın Şərq və ətraf regionlar üçün Rəqəmsal Mərkəzə çevirməkdir. Proqramın reallaşması ölkənin Milli IT və Milli İnnovasiya strategiyası üçün mühüm təməl yaradır və rəqəmsallaşmanın sürətlənməsinə, rəqəmsal iqtisadiyyata çevik transformasiyaya, start-apların, İT arxitekturasının inkişafına mühüm töhfə verəcəkdir. Proqram ümumilikdə ölkənin İKT sisteminin ən qabaqcıl dünya standartları səviyyəsinə çatdırılması, ölkənin beynəlxalq reytinqlərdə daha öncül sıralara çıxmasına şərait yaradacaqdır.

05 August 2019 - "AzerTelecom" to participate at Innovative Technologies Exhibition within the framework of the 1st Caspian Economic Forum
"AzerTelecom", a backbone internet provider connecting Azerbaijan to the global internet network, will be represented at the Caspian Innovative Technologies Exhibition within the framework of the 1st Caspian Economic Forum to be held in Turkmenbashi, Turkmenistan, on August 11-12 this year.
The Company's participation at the exhibition within the Forum opens up wide opportunities for presenting various telecommunications services to local and international participants of the Exhibition in Turkmenistan, exchanging useful ideas and experiences with existing and potential partners, getting acquainted with the scientific and technical potential of the countries of the Caspian region and their partners, and expanding the Company's international relations.
The Program of the 1st Caspian Economic Forum to be held in the National tourist zone “Avaza” of the city of Turkmenbashi consists of three parts: the International Conference, the Caspian Innovative Technologies Exhibition and the issues of contract law – the signing of contracts, agreements, and other documents. The Caspian Innovative Technologies Exhibition will showcase the services and products of the Caspian littoral states and large ICT companies in the fields of Information and Communication Technologies (ICT), telecommunications.
"AzerTelecom" is a subsidiary of Bakcell, the first mobile operator and the fastest mobile Internet provider in Azerbaijan. “AzerTelecom” was founded in 2008 and provides various services to local and foreign companies in the telecommunication sector. “AzerTelecom” is currently implementing the "Azerbaijan Digital Hub" program to turn the country into a Regional Digital Center, in addition to the status of the Energy and Transport Center owned by Azerbaijan. The implementation of the program lays a firm basis for the country's National IT and National Innovation Strategy and will make an important contribution to the acceleration of digitization, flexible transformation to the digital economy, development of start-ups and IT architecture. The program will help bring the country's ICT system to the level of the most advanced world standards and allow the country to hold more advanced positions in the international rankings.