05 Avqust 2019 - AzerTelecom I Xəzər İqtisadi Forumu çərçivəsində İnnovasiya Texnologiyaları sərgisində iştirak edəcək
Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsinə bağlayan magistral (backbone) internet provayder şirkəti AzerTelecom cari ilin 11-12 avqust tarixlərində Türkmənistanın Türkmənbaşı şəhərində keçiriləcək I Xəzər İqtisadi Forumu çərçivəsində Xəzər İnnovasiya Texnologiyaları sərgisində təmsil olunacaq.
Şirkətin forum çərçivəsində sərgidə iştirakı təqdim etdiyi müxtəlif telekommunikasiya xidmətlərinin Türkmənistanda sərginin yerli və beynəlxalq iştirakçılarına təqdim edilməsi, mövcud və potensial tərəfdaşlarla faydalı fikir və təcrübə mübadiləsinin aparılması, Xəzər regionu ölkələrinin və onların tərəfdaşlarının elmi-texniki potensialı ilə əyani şəkildə tanış olmaq və şirkətin beynəlxalq əlaqələrini daha da genişləndirmək baxımından geniş imkanlar açır.
Türkmənbaşı şəhərinin Avaza milli turistik zonasında keçiriləcək I Xəzər İqtisadi Forumunun proqramı üç hissədən ibarətdir: Beynəlxalq konfrans, Xəzər İnnovasiya Texnologiyaları sərgisi və müqavilə hüququ məsələləri – müqavilələrin, sazişlərin və başqa sənədlərin imzalanması. Xəzər İnnovasiya Texnologiyaları sərgisində Xəzəryanı dövlətlərin və iri İKT şirkətlərinin informasiya və kommunikasiya texnologiyaları, telekommunikasiya sahələrində təqdim etdiyi xidmətlər və məhsullar sərgilənəcək.
AzerTelecom şirkəti Azərbaycanın ilk mobil operatoru və ən sürətli mobil internet provayderi Bakcell şirkətinin törəmə müəssisəsidir və 2008-ci ildə təsis edilib. Şirkət telekommunikasiya sektorunda yerli və xarici şirkətlərə müxtləlif qabaqcıl xidmətlər təqdim edir. AzerTelecom hazırda Azərbaycanın sahib olduğu Enerji və Nəqliyyat Mərkəzi statuslarına əlavə olaraq ölkənin Regional Rəqəmsal Mərkəzə çevrilməsi üçün “Azerbaijan Digital Hub” proqramını icra edir. “Digital Hub” proqramının məqsədi ölkəni Qafqaz, MDB, Orta və Cənubi Asiya, Yaxın Şərq və ətraf regionlar üçün Rəqəmsal Mərkəzə çevirməkdir. Proqramın reallaşması ölkənin Milli IT və Milli İnnovasiya strategiyası üçün mühüm təməl yaradır və rəqəmsallaşmanın sürətlənməsinə, rəqəmsal iqtisadiyyata çevik transformasiyaya, start-apların, İT arxitekturasının inkişafına mühüm töhfə verəcəkdir. Proqram ümumilikdə ölkənin İKT sisteminin ən qabaqcıl dünya standartları səviyyəsinə çatdırılması, ölkənin beynəlxalq reytinqlərdə daha öncül sıralara çıxmasına şərait yaradacaqdır.

05 Август 2019 - "AzerTelecom" примет участие в выставке инновационных технологий в рамках I Каспийского Экономического Форума
Компания "AzerTelecom" - магистральный интернет-провайдер, соединяющий Азербайджан с международной интернет-сетью будет представлена на Каспийской выставке инновационных технологий в рамках I Каспийского Экономического Форума, которая пройдет в городе Туркменбаши Туркменистана 11-12 августа текущего года.
Участие компании на выставке в рамках форума открывает широкие возможности для представления различных телекоммуникационных услуг в Туркменистане местным и международным участникам выставки, проведения полезного обмена мнениями и опытом с существующими и потенциальными партнерами, визуального ознакомления с научно-техническим потенциалом стран Каспийского региона и их партнеров и дальнейшего расширения международных отношений компании.
Программа I Каспийского Экономического Форума, который пройдет в Национальной туристической зоне "Аваза" в городе Туркменбаши, состоит из трех частей: Международной конференции, Каспийской выставки инновационных технологий и договорно-правовой части (подписание договоров, соглашений, контрактов). Каспийской выставке инновационных технологий будут представлены информационные и коммуникационные технологии (ИКТ), телекоммуникационные услуги и продукты прикаспийских стран и крупных ИКТ-компаний.
"AzerTelecom" является дочерней компанией “Bakcell” - первого мобильного оператора и провайдера самого скоростного мобильного интернета Азербайджана. Компания была основана в 2008 году и предлагает широкий спектр современных услуг для местных и иностранных компаний в сфере телекоммуникаций. В настоящее время “AzerTelecom” реализует программу “Azerbaijan Digital Hub”, чтобы трансформировать Азербайджан в Региональный Цифровой Центр в дополнение к статусам Энергетического и Транспортного Центра, принадлежащего Азербайджану. Цель программы Digital Hub - превратить страну в цифровой центр для Кавказа, СНГ, Центральной и Южной Азии, Ближнего Востока и прилегающих регионов. Реализация программы создает прочную основу для национальной IT и национальной Инновационной стратегии страны и внесет важный вклад в ускорение цифровизации, гибкую трансформацию в цифровую экономику, развитие стартапов, ИТ-архитектуры. Программа в целом будет способствовать повышению ИКТ-системы страны до уровня передовых мировых стандартов, выходу страны на более передовые позиции в международных рейтингах.